V12Pro

Hlavní menu

Přehled produktů z kategorie Digitální diktafony

Materiály ke stažení

Audio manuál ke stažení a poslechu

Návod k obsluze v textové formě

Návod k obsluze optimalizovaný pro hlasové čtečky

Návod ke změně klasické verze na verzi pro nevidomé a naopak

Nejnovější firmware ke stažení

verze pro nevidomé - poslední aktualizace: 06.07.2023 - více informací

Stručný popis

Digitální diktafon se špičkovou kvalitou záznamu a nadstandardní výbavou. Paměť 32 GB pro audio záznam v kvalitě až 48kHz, 24bit Stereo Linear PCM. Max. délka záznamu: 9300 hodin. Vícesměrový stereo-mikrofon s možností konfigurace. Hlasový průvodce (v češtině). Široká škála funkcí.

Vzhled produktu

Tělo diktafonu je tvořeno lehkým tvrzeným plastem černé barvy v matném provedení. Tělo má na délku 98 milimetrů, na šířku 35 milimetrů a je hluboké 17 milimetrů. Při pohledu ze předu jej lze velikostně přirovnat například ke dvěma cigaretovým zapalovačům položeným vedle sebe. Je jen asi o 2 centimetry delší. Hloubka diktafonu pro srovnání opět odpovídá přibližně dvěma zapalovačům položeným na sebe. Mikrofony jsou vyhotoveny v profesionálním kovovém provedení a nachází se na horní straně tak, jak je obvyklé. Mírně vystupují z diktafonu a jsou částečně (o 45 stupňů) vykloněny směrem do boku. Je tak zajištěno lepší zachycení sterea při prostorovém nahrávání. Mezi mikrofony se nachází dioda indikující nahrávání a pod ní grafický bodový displej o velikosti 2 krát 3 centimetry. Pod displejem se nachází ovladací tlačítka, kterých je 9. Základ tvoří směrový kříž s šipkami pro pohyb v menu, uprostřed tohoto kříže je mírně zapuštěno kovové tlačítko play. V jednotlivých rozích (tedy jako doplněk kříže) se nachází tlačítka index, rec, stop a menu. Tlačítko rec, tedy sloužící pro nahrávání je mírně zapuštěno a hmatově odlišeno. Na levém boku diktafonu jsou pryžovými krytkami zakryté porty pro USB a pro SD kartu, pod nimi pak posuvník pro zamknutí tlačítek. Na pravém boku se nachází vstup pro externí mikrofon (jedná se o malý jack), konektor pro připojení sluchátek a posuvný přepínač meeting / interview. Na horní straně mezi mikrofony je v těle diktafonu prostor pro uchycení šňůrky například pro zavěšení na krk. Na zadní straně diktafonu se asi centimetr pod mikrofony nachází prostor, kde je umístěn reproduktor. Asi 3 centimetry pod ním je matice do níž lze našroubovat stativ. Dolní čast těla pak tvoří kryt baterií.

Podrobný popis

Eltrinex V12Pro patří k nejvyšší třídě v segmentu digitálních diktafonů. Hlavní důraz je kladen na precizní kvalitu záznamu, která je zajištěna využitím kvalitních mikrofonů (s velmi nízkou hladinou šumu), umístěných směrově pro zachycení prostoru s reálným stereo efektem. Vyniká také snadnou a rychlou obsluhou, jež je zajištěna kompletní lokalizací (menu v českém jazyce) a hlasovým instruktážním průvodcem pro začátečníky, případně nevidomé uživatele.

Připraveno i pro nevidomé uživatele

Diktafon je k dispozici ve dvou distribucích, které se liší použitým firmware. Jedná se o model standardní, určený pro běžné uživatele a dále o verzi označenou jako BF. Tato verze je specializována pro nevidomé a slabozraké uživatele, disponuje výrazně rozsáhlejším hlasovým průvodcem (k dispozici je celkem 5 hlasů - dva české mužské, dva české ženské a jeden slovenský ženský). Veškeré operace jsou uzpůsobeny tak, aby je bylo možno vykonat i bez použití displeje. Design zařízení je intuitivní a jednotlivá tlačítka lze snadno rozlišit hmatem. Verze BF také obsahuje navíc rychlomanuál v braillově písmu. Na vývoji obou verzí firmware výrobce i nadále pracuje a pravidelně tak přibývají nové funkce, případně se zjednudušuje ovládání. Hlasový průvodce diktafonu je vybaven vysoce kvalitními syntetickými hlasy společnosti SpeechTech

Paměť 32 GB pro dlouhý záznam

Nadstandardní kapacita paměti zajišťuje dostatek prostoru pro uložení záznamů i v nejvyšší dostupné kvalitě (bez nutnosti ztrátové komprese). Při využití módu SLP (optimalizovaný pro záznam hlasu) pak je možno do paměti uložit až 9300 hodin záznamu. Velikost paměti je možno dále rozšířit využitím MicroSD karty. Délka záznamu je podpořena také dlouhou výdrží baterie - až 47 hodin provozu (měřeno v módu SLP).

Záznam 48kHz, 24bit, stereo

Pro zachování vysoké kvality zvuku je diktafon V12Pro schopen ukládat záznam s vzorkováním až 48kHz, 24bit ve dvou kanálech (stereo). Parametricky tak převyšuje i standard Audio CD, který nabízí pouze 44.1kHz, 16bit, stereo. Dojem z nahrávky se proto ještě více blíží reálnému poslechu živé produkce. Mimo integrovaných mikrofonů je k dispozici také záznam z externího mikrofonu (mikrofonní vstup) nebo z jiného zdroje za pomoci linkového vstupu (line-in). Pro vyladění kvality nahrávky je možno nastavit také citlivost mikrofonu nebo linkového vstupu (na pěti úrovních) a volit mezi módem pro meeting (prostorový záznam) a interview (směrový záznam). Sílu vstupního signálu je možno vizuálně kontrolovat pomocí dvou indikátorů na displeji.

Automatické vyvážení dynamiky

Záznamový mechanismus dokáže intuitivně vyvážit sílu vstupního signálu tak, aby nedošlo k přebuzení nebo naopak neslyšitelnosti slabších zdrojů zvuku. Diktafon proto umožňuje zaznamenat například i meeting ve velké místnosti, aniž by došlo k znatelné disproporci v hlasitosti jednotlivých účastníků. Bez problémů také zajistí záznam velmi hlasitých situací (rockové koncerty, hudební zkušebna atp.) bez jakéhokoli znatelného zkreslení. Automatické vyvážení dynamiky je možno v případě potřeby deaktivovat.

Lokalizace, hlasový průvodce

Velmi snadná obsluha bez nutnosti studování manuálu je zajištěna plnou lokalizací menu přístroje (v českém jazyce) a doplněna hlasovým průvodcem (taktéž v češtině) s vysvětlením jednotlivých položek menu. Hlasitost hlasového průvodce je možno nastavit..

Aktivace jedním tlačítkem

Díky vlastnosti označované jako One-touch-recording (tzn. záznam jedním tlačítkem) je možno přístroj okamžitě aktivovat do režimu nahrávání - a to i za předpokladu, že je v danou chvíli vypnutý. Tato vlastnost získává na významu zejména při nutnosti rychlého pořízení záznamu v hektických situacích. Start záznamu je pak ohlášen signálem dvojitého pípnutí, což umožňuje obsluhu bez nutnosti kontrolovat stav na displeji. S pomocí funkce rychlé kontroly nahrávky je pak možno jedním stisknutím tlačítka záznam ukončit a současně ihned přehrát.

Střih a editace

Záznamy je možno zpracovat přímo v diktafonu, bez využití PC. Mimo funkce střihu (rozdělení záznamu na více částí) je možno také záznamy navazovat (prodloužení nahrávky o nový záznam), případně přepisovat části záznamů

Audio popisky

Pro přehlednější orientaci v záznamech je možno ke každé nahrávce připojit tzv. audio popisku. Tato funkce dovoluje namluvit vlastní komentář k pořízenému záznamu a automaticky jej napojit na jeho začátek. Při procházení záznamů tak vždy nejprve zazní tento identifikační komentář a není nutné procházet celý soubor.

Automatické dělení

Pro snadnější orientaci v delších záznamech je možno využít funkci automatického dělení po uplynutí stanoveného intervalu. Větší množství menších souborů zajišťuje mimo lepší přehlednosti a orientace také vyšší bezpečnost (průběžné ukládání). Diktafon také disponuje bezpečnostní ochranou ve formě automatického uložení nahrávky těsně předtím, než dojde k úplnému vybití baterie.

Ochrana před smazáním a obnovení souborů

U důležitých nahrávek je možno nastavit ochranný režim a tím předejít jejich nechtěnému smazání. Pokud funkce není využita a záznam je omylem vymazán, je možno jej s využitím k tomu určené funkce zpětně obnovit.

Časovač (timer)

K vytvoření záznamu i v nepřítomnosti obsluhy slouží funkce časovače s nastavitelným časem pro spuštění záznamu a jeho délkou. Časovač je možno využít také pro předem nastavenou aktivaci přehrávání, kdy může sloužit jako zvukový diář nebo budík. Nastavení časovače lze navolit na určené datum a čas i na konkrétní den v týdnu.

Audio knihy - funkce resume

Zařízení je vhodné také k poslechu tzv. audio knih, zejména díky funkci resume, tedy schopnosti zapamatování místa, kde bylo přehrávání ukončeno. Po opětovném zapnutí diktafonu pak přehrávání pokračuje v místě posledního přerušení.

Skrytý záznam

Při aktivaci funkce utajeného záznamu diktafon nejeví při nahrávání žádné známky činnosti a záznam je ukládán do speciální skryté složky, která je navíc chráněna před smazáním.

Odposlech ve sluchátkách

Probíhající záznam, či jen aktuální zvukový prostor kolem diktafonu je možno v reálném čase odposlouchávat ve sluchátkách. Funkce je užitečná zejména pro lepší přehled uživatele při pořizování záznamu (okamžitá představa o kvalitě, stavu a hlasitosti záznamu).

Hlasem řízený záznam

Funkce automatické aktivace hlasem slouží zejména k úspoře místa v paměti a k vytvoření kompaktnějšího záznamu u delších konferencí a meetingů s častými prodlevami. V případě, kdy není v prostoru zachycen žádný zvukový zdroj, přepne se diktafon do režimu StandBy a záznam je přerušen. Jakmile je zdroj zvuku zachycen (např. řečník promluví), aktivuje se automaticky záznam.

Frekvenční filtry

Na záznam je možno aplikovat frekvenční filtry pro dodatečnou úpravu zvuku. K dispozici je filtr LCF (seříznutí nízkých frekvencí) a VOC (hlasový filtr).

Volba rychlosti přehrávání

Přehrávání záznamů je možno mimo standardní rychlosti provádět také zrychleně a zpomaleně. Zejména zpomalené přehrávání je vhodné například pro přepis nahrávky do tištěné formy.

Dlouhý záznam s napájením z USB

Pro velmi dlouhé záznamy je možno diktafon mimo baterií napájet také přímo z USB. Předejde se tak riziku vybití baterií v průběhu zaznamenávané akce.

Standardní funkce

Nechybí samozřejmě ani běžně dostupné funkce jako opakované přehrávání (i sekvenční, tedy opakování vymezeného bloku v záznamu), náhodné přehrávání, nastavení ekvalizérů atp.

Indexace

Do záznamů je možno vkládat vlastní indexy (záložky) a to buď přímo při nahrávání nebo posléze při zpětném poslechu. Díky této funkci lze snadno označit důležitá místa pro jejich následné jednoduché dohledání.

Alarm

Časované upozornění ve stanovený čas. Upozornění lze volit mezi přehráváním MP3, nahrávky nebo libovolné stanice FM rádia.

FM Rádio

Diktafon disponuje integrovaným FM rádiem s možností automatického ladění, poslechu a pořizování záznamů. Rádio lze také využít jako zdroj zvuku pro funkci alarm.

Praktické využití

Pro pohodlné využití v terénu je na spodní části diktafonu objímka k upevnění na stativ - lze tak částečně eliminovat mikrootřesy v záznamové lokalitě případně přesněji nastavit směrování mikrofonů. Využití stativu je vhodné také při záznamech v přírodě, kdy zamezí kontaktu diktafonu se zemí a předejde tak jeho znečištění. Součástí výbavy jsou mimo jiné ochranné molitanové návleky na mikrofony, sloužící k eliminaci ruchů při záznamu v silném větru.

Audio manuál

V zařízení je dále k dispozici namluvený návod k použití rozdělený přehledně do kapitol. Není proto nutné s sebou nosit tištěný manuál, v případě potřeby stačí pouze přehrát krátké informační sdělení, vysvětlující danou funkci.

Součásti balení

Diktafon V12Pro, molitanové návleky na mikrofony, sluchátka, USB kabel, line-in kabel, 2x AAA baterie, český manuál

Technické parametry

Display grafický, podsvícený, 1.4"
Formát záznamu MP3, WAV (4 kbps/5 kHz ~ 2304kbps / 48.1 kHz)
Podporované formáty MPEG 1/2/2.5 LAYER3/WMA/Linear PCM
Přehrávání hudby MP3 (8-320 kbps), WMA (23-192) bez DRM
Paměť 32 GB interní
Mikrofon stereo
Zkreslení 0.4%±0.2
Frekvenční rozsah 20Hz ~ 25KHz (-6dB)
Výstup na sluchátka jack 3,5 mm, 5.5mW
Výstup na reproduktor 300mW
FM rádio EU: 87.5 ~ 108MHz,
USB 2
Paměťová karta microSD (max. 32GB)
Délka přehrávání max. 47 h (mod SLP)
Napájení (baterie) 2 x AAA 1,5V (alkalické / RAM / NiMH)
Napájení USB DC 5V/ 500 mA
Provozní teplota 5°~45°
Provozní vlhkost 10% - 90%
Rozměry (mm) 98 x 40 × 17,4
Hmotnost (g) 52
Podporované OS Windows ME , Windows 2000 , Windows XP, Windows VISTA, Windows 7, Windows 10, Mac OS X, Linux

Hlavní menu

Přehled produktů z kategorie Digitální diktafony

» Přejít na grafickou verzi tohoto webu